YouTube, Apple Vision Pro için fikir değiştirdi

Bu adım, teknoloji ve içerik akışı alanındaki yeniliklerin nasıl şekilleneceği konusunda merak uyandırıyor. YouTube’un bu yeni hamlesi, kullanıcıların içerikleri nasıl deneyimleyeceği ve platformların arası entegrasyonun geleceği hakkında önemli ipuçları sunuyor. YouTube ve Apple arasındaki bu potansiyel iş birliği, her iki şirketin de kullanıcı deneyimini nasıl daha da iyileştirebileceğine dair beklentileri artırıyor.

Apple’ın Vision Pro başlığı için YouTube uygulaması geliştirme planları olduğu bildiriliyor. Google’a ait video platformu YouTube, Apple’ın 3500 dolarlık karma gerçeklik başlığını desteklemek için yerel bir uygulama geliştirmeyi planladığını doğruladı. Bu gelişme, YouTube’un Safari üzerinden YouTube kullanıcıları için geçici bir çözüm olarak optimizasyon yaparken, Vision Pro uygulamasının da yol haritasında olduğunu gösteriyor. Bu değişim, özellikle Christian Selig (2023’te Reddit tarafından sonlandırılan popüler Apollo uygulamasının yaratıcısı) tarafından başlatılan resmi olmayan bir YouTube uygulamasının Apple’ın başlığı için piyasaya sürülmesinin ardından gerçekleşti.

YouTube sözcüsü Jessica Gibby, “Vision Pro’nun piyasaya sürülmesini heyecanla karşılıyoruz ve YouTube kullanıcılarının Safari’de harika bir deneyim yaşamasını sağlayarak destekliyoruz,” dedi ve ekledi: “Şu anda paylaşabileceğimiz belirli planlarımız yok, ancak Vision Pro uygulamasının yol haritamızda olduğunu doğrulayabiliriz.” YouTube’un Vision Pro için bir uygulama geliştirme planları olmadığını belirtmesine rağmen, Netflix gibi diğer yüksek profilli firmaların da henüz Vision Pro uygulaması geliştirme planları bulunmuyor.

YouTube, Apple Vision Pro için fikir değiştirdi

YouTube, ayrıca iPad uygulamasının da visionOS App Store’da kullanıma sunulmayacağını belirtti. iPad uygulamalarını port etmek, geliştiricilerin yazılımlarını Apple’ın “uzamsal bilgisayar” cihazına hızlı ve kolay bir şekilde getirmelerinin yolunu oluşturuyor.

Şirketin fikrini son iki buçuk haftada neyin değiştirdiği konusunda birkaç teori var. Bir teoriye göre, yüksek fiyatına rağmen, Apple’ın karma gerçeklik başlığının, şirketin en sadık ve cebi derin hayranlarının hızla ön siparişlerini topladığı güçlü bir başlangıç yaptığı görülüyor. İyi kaynaklardan alınan bilgilere göre, Apple ilk hafta sonunda 160.000 ile 180.000 arasında başlık sattı.

Başka bir teori ise YouTube’un, bağımsız bir geliştiricinin kendi eksikliğini kapattığını fark etmiş olması. Apollo for Reddit uygulamasının yapımcısı Christian Selig, piyasaya sürülme zamanında kullanıma sunulan resmi olmayan üçüncü parti bir YouTube uygulaması olan Juno’yu başlattı. Selig, Apple cihaz kullanıcıları arasında önemli bir güven ve statüye sahip: Apple’da eski bir geliştirici ve iOS kullanıcılarının favori Reddit uygulamalarından birinin yaratıcısı (şirketin tartışmalı API kuralları çoğu üçüncü parti Reddit uygulamasını etkili bir şekilde sonlandırmadan önce).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir