Enflasyon Bakan Şimşek’in kumpirinde

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da bir AVM’deki restoranda kumpir yedi. Ancak, fiyatlardaki artış Şimşek’in menüsüne de yansıdı. Şimşek’in bakanlık koltuğuna oturmadan önce yediği restorandaki en ucuz kumpir 60 lirayken bugün 102 lira.

Sözcü’de yer alan habere göre, Bakan Şimşek, koruma polisi ile birlikte AVM’ye gelen Şimşek, en üst katta bulunan yemek katına çıktı ve çeşitli menüleri olan lokantalara göz atıp bir kumpir restoranına oturdu. Şimşek sipariş verdikten sonra, hazırlanmasını bekledi. Sipariş verdikten sonra boş bir masaya oturup yemeğini yiyen Şimşek, alışveriş merkezinden aynı şekilde ayrıldı.

Şimşek’in bütçe açığını kontrol altına almak için Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi oranlarında yaptığı düzenlemeler, temmuz ayından itibaren başta gıda olmak üzere tüm temel ihtiyaç ürünlerinde büyük fiyat artışlarının yaşanmasına neden oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, bakan Şimşek’in attığı adımların etkisiyle temmuz ayında tüketici enflasyonu aylık yüzde 9.49 artışla zirve yaparken, yıllık enflasyon yüzde 47.83’e yükseldi.

Nitekim, Şimşek 3 Haziran’da bakanlık koltuğuna oturduğunda 80 lira olan karışık kumpirin fiyatı içindeki malzemeye göre değişim gösterse de artık 155 liradan başlayıp 175 liraya kadar çıkıyor.

Şimşek’in tercih ettiği restoranda daha önce 60 lira olan en ucuz sade kumpirin fiyatı ise vergi artışları ve yükselen enflasyonun etkisiyle 102 liraya yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir