Dizüstü bilgisayar ekranındaki parmak izi, toz ve lekeleri kolayca nasıl temizleyebilirsiniz?

Dizüstü bilgisayarlar da zamanla kirlenir ve düzenli olarak temizlikten geçirmeniz gerekir. Ancak ekrana zarar verme korkusuyla temizleme konusunda endişeli olan birçok kullanıcı bulunmaktadır. Dizüstü bilgisayar ekranındaki parmak izi, toz veya sıvı lekeleri kolayca nasıl temizleyebilirsiniz?

Laptop klavyeleri temizleyebilmek için takip etmeniz gereken bazı adımlar mevcut. bu adımlar sayesinde dizüstü bilgisayar klavyelerini çok rahat ve kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Adım adım doğru bir şekilde işlemleri uygulamanız, laptop klavyesi temizlemek açısından oldukça elzem bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Laptoplar, taşınabilir bilgisayarlar olduğu için diğer bilgisayarlara göre çok daha hızlı bir şekilde kirlenebiliyor. Özellikle laptop klavyeleri, bulundukları ortama göre çok daha hızlı bir şekilde toz kaplayabiliyor.

Dizüstü bilgisayar ekranı temizleme yolları

Elinizle dokunmamaya çalışmanız veya yiyeceklerden uzak tutmak fark etmeksiniz, dizüstü bilgisayarda toz birikmesi normaldir. Fakat ekranı nasıl temizleyeceğinizi biliyorsanız, zarar vermeden tüm lekelerden kurtulmak mümkündür. İlk olarak temizlik yapmadan önce bilgisayarınızı kapatmayı unutmayın.

Ekrandaki tozlardan nasıl kurtulabilirim?

Dizüstü bilgisayarınızın ekranı yalnızca tozluysa, gözlükleri ve diğer hassas yüzeyleri temizlemek için kullanılana benzer mikrofiber bez tercih etmek doğru olacaktır. Mendil veya gazete gibi kağıtların oluşturabileceği olası çiziklere karşı kumaş bez ikinci tercih olabilir.

Bez ile ekran silmek ise çok basittir: Bilgisayarınızı tamamen kapatın ve tek yönde nazikçe silin. İz bırakmamak veya tozun yayılmasını önlemek için sert bir şekilde ovalamayın ve dairesel hareketler yapmaktan kaçının.

Laptop klavyesi temizliği esnasında kesinlikle mikrofiber bez kullanmanızı öneriyoruz. Bu tür bezler, laptop klavyesinin çizilmesine ve zarar görmesine engel olacaktır. Daha sonra ise laptop gibi elektronik aletleri temizlerken kesinlikle kolonya gibi alkol içeren malzemeleri kullanmamanız gerekiyor. Bu tür malzemeler, bilgisayarın donanımına zarar verebilir ve klavyenin üzerindeki harflerin silinmesine neden olabilir

Ekrandaki lekelerden nasıl kurtulabiliriz?

Klavyenizi eğer ki elektronik aletler için özel üretilmiş temizlik ürünleri ile temizleyeceksiniz, kullanacağınız ürünün kullanım talimatlarını detaylı bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. Ancak evdeki malzemeler ile temizleme kararı aldıysanız, öncelikle beyaz sirkeyi aynı oranda su ile seyreltmeniz gerekiyor. Çünkü beyaz sirke içerisinde yer alan besin maddeleri, klavye ve bilgisayar donanımına zarar verebilir. Bunu engellemek adına ne kadar beyaz sirke kullanacaksanız, aynı oranda su ile beyaz sirkenizi seyreltmeniz gerekiyor.

Ekranınızda parmak izi, kir veya sıvı lekeler varsa ekran temizleme mendillerini kullanabilirsiniz. Uygun fiyatlara bulunabilen bu mendiller, dizüstü bilgisayarınızın ekranına zarar vermeyecek şekilde üretilir. Ek olarak bu bezlerin çoğu, statik elektriğin birikmesini önleyerek toz yapışmasının önüne geçer.

Dizüstü bilgisayar ekranını bezle temizlemek için kullanabileceğiniz ekran temizleme spreyleri de bulunmaktadır. Ancak bu spreylerin püf noktası doğrudan ekrana uygulamak değildir. İlk olarak bezin üzerine püskürtmeli ve ardından ekranı temizlemelisiniz.

Dizüstü bilgisayar ekranını temizlemenin bir başka alternatifi ise saf su (deiyonize su) ile nemlendirilmiş sünger kullanmaktır. Ancak cihazınıza zarar verebilecek damlamalara karşı dikkatli olmalısınız.

Dizüstü bilgisayar ekranını temiz tutma ipuçları

İlk olarak ekran dokunmatik değilse parmaklarınızla dokunmaktan kaçınmalısınız. Parmak izi ekranınızı kolayca kirletir ve aynı zamanda ortamdaki toz ekrana daha kolay yapışır.

Ayrıca bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda nemli ortamlara (mutfak, banyo) yerleştirmekten kaçının, çünkü nem, ortamdaki tozun yapışmasına yardımcı olur. Ek olarak bilgisayarınızı pencere yanına koymanız, dışarıdan gelen tozun bilgisayarda birikmesine yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir